B82412A1182K
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8UH 290MA 600 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
B82412A1182K PDF
Type Description
Series:SIMID
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):290 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):600mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:220MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)