70F271AF-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 270MH 36MA 490 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
70F271AF-RC PDF
Type Description
Series:70F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):36 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):490Ohm Max
Q @ Freq:53 @ 25kHz
Frequency - Self Resonant:62kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.570" Dia x 0.880" L (14.48mm x 22.35mm)