IM02ER1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 590MA 180 MOHM
DataSheet
IM02ER1R2K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):590 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):180mOhm Max
Q @ Freq:25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:150MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)