
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM40 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 120 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 110 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 8Ohm Max |
| Q @ Freq: | 40 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 6MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 796 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.126" (3.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PM40-121K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM
FIXED IND 4.7UH 745MA 210 MOHM
FIXED IND 18UH 1.5A 78 MOHM SMD
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
CAP FILM 3.3UF 20% 35VDC 1812
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD