ELJ-NK2N7EF
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7NH 900MA 50 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ELJ-NK2N7EF PDF
Type Description
Series:NK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:2.7 nH
Tolerance:±0.5nH
Current Rating (Amps):900 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):50mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:15GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)