70F204AI
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 200UH 120MA 10.3OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
70F204AI PDF
Type Description
Series:70F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:200 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):10.3Ohm Max
Q @ Freq:47 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:2.7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)