IM02SH1R0K
Description
FIXED IND 1UH 385MA 1 OHM TH
DataSheet
IM02SH1R0K PDF
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):385 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:230MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)