PT25R-680-VM
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 25UH 4.4A 35 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PT25R-680-VM PDF
Type Description
Series:PTR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:25 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):4.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):35mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.650" L x 0.450" W (16.51mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max):0.790" (20.07mm)