CEP12D38-2R8MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.8UH 9.5A 8.6 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CEP12D38-2R8MC PDF
Type Description
Series:CEP12D38
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):9.5 A
Current - Saturation (Isat):8.8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):8.6mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)