9310-18-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8UH 525MA 650MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
9310-18-RC PDF
Type Description
Series:9310
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):525 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):650mOhm Max
Q @ Freq:33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:150MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)