IM06BH102K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 78MA 16.5 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM06BH102K PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):78 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):16.5Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:2.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)