0805-47NK
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47NH 500MA 310 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0805-47NK PDF
Type Description
Series:805
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:47 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):310mOhm Max
Q @ Freq:60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:1.65GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max):0.060" (1.52mm)