IM01EV100K
Description
FIXED IND 10UH 95MA 5.2 OHM TH
DataSheet
IM01EV100K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):95 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):5.2Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:47MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm)