IMS05WDBH182K40
Description
FIXED IND 1.8MH 105MA 30.2 OHM
DataSheet
IMS05WDBH182K40 PDF
Type Description
Series:IMS-5WD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):105 mA
Current - Saturation (Isat):42mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):30.2Ohm Max
Q @ Freq:51 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:1.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)