PM125S-151M
Description
FIXED IND 150UH 850MA 400MOHM SM
DataSheet
PM125S-151M PDF
Type Description
Series:PM125S
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):850 mA
Current - Saturation (Isat):1.18A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)