SC1608C-1R0
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 4A 40 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC1608C-1R0 PDF
Type Description
Series:SC1608C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):4 A
Current - Saturation (Isat):1.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):40mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):0.115" (2.92mm)