IM10RA472J
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7MH 58MA 48 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM10RA472J PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:4.7 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):58 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):48Ohm Max
Q @ Freq:80 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:1.35MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)