70F272AF
Description
FIXED IND 27MH 45MA 120 OHM TH
DataSheet
70F272AF PDF
Type Description
Series:70F
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):45 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120Ohm Max
Q @ Freq:61 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant:244kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:79 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.350" Dia x 0.630" L (8.89mm x 16.00mm)