IMS05WDST560J40
Description
FIXED IND 56UH 390MA 2.2 OHM TH
DataSheet
IMS05WDST560J40 PDF
Type Description
Series:IMS-5WD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):390 mA
Current - Saturation (Isat):170mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.2Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:24MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)