PM20-180K
Description
FIXED IND 18UH 120MA 3.6 OHM SMD
DataSheet
PM20-180K PDF
Type Description
Series:PM20
Material - Core:Ferrite
Inductance:18 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.6Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:27MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)