1641R-124J
Description
FIXED IND 120UH 153MA 3.6 OHM TH
DataSheet
1641R-124J PDF
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:120 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):153 mA
Current - Saturation (Isat):95mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.6Ohm Max
Q @ Freq:55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:9.7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)