IM06RU560J
Description
FIXED IND 56UH 164MA 4.4 OHM TH
DataSheet
IM06RU560J PDF
Type Description
Series:IM
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:56 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):164 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):4.4Ohm Max
Q @ Freq:75 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:15MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)