IM06RFCSBH4R7K40
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 300 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM06RFCSBH4R7K40 PDF
Type Description
Series:IM-6-RFCS-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):300mOhm Max
Q @ Freq:70 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:72MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.447" L (4.83mm x 11.35mm)