IM02BH1R5G
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 535MA 220 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM02BH1R5G PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):535 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):220mOhm Max
Q @ Freq:28 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:140MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)