0402-11NK
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0402-11NK PDF
Type Description
Series:402
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:11 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):640 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:3.68GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)