IMS02EB2R2K
Description
FIXED IND 2.2UH 202MA 1.1 OHM TH
DataSheet
IMS02EB2R2K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):202 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.1Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:95MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)