1641R-274H
Description
FIXED IND 270UH 120MA 5.8 OHM TH
DataSheet
1641R-274H PDF
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):70mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):5.8Ohm Max
Q @ Freq:55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)