SC24-331-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 70MA 8.63 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC24-331-R PDF
Type Description
Series:SC24
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):70 mA
Current - Saturation (Isat):70mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):8.63Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:4.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)