LHL10NB470U
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47UH 1.7A 93 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LHL10NB470U PDF
Type Description
Series:LH, L Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:47 µH
Tolerance:-
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):93mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:6.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)