S0402-12NF2D
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S0402-12NF2D PDF
Type Description
Series:S0402
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Alumina
Inductance:12 nH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):475 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):220mOhm Max
Q @ Freq:21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:3.6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.76mm)