IM04ER390K
Description
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH
DataSheet
IM04ER390K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):176 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.6Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:14.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)