74F686AP-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 300MA 1.85OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
74F686AP-RC PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Phenolic
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.85Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)