1641-101H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100NH 1.83A 25 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1641-101H PDF
Type Description
Series:1641
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:100 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):1.83 A
Current - Saturation (Isat):1.83A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):25mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:250MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)