IM04SH111J
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 110UH 128MA 4.9 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM04SH111J PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:110 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):128 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):4.9Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:8.9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)