IR02EB180K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18UH 145MA 3.1 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IR02EB180K PDF
Type Description
Series:IR
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:18 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):145 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.1Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm)