105-562FS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
105-562FS PDF
Type Description
Series:105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):170 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.3Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:47MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard, 2 Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.91mm)