PG0016.224NL
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220UH 350MA 1.6 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PG0016.224NL PDF
Type Description
Series:PG0016NL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:220 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):350 mA
Current - Saturation (Isat):500mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.6Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2420 (6050 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):0.191" (4.85mm)