IMS02WWDSH100K40
Description
FIXED IND 10UH 355MA 2.58 OHM TH
DataSheet
IMS02WWDSH100K40 PDF
Type Description
Series:IMS-2WWD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):355 mA
Current - Saturation (Isat):355mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.58Ohm Max
Q @ Freq:51 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:44MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.133" Dia x 0.335" L (3.38mm x 8.51mm)