PT50R-1020-VM
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 50UH 7A 25 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PT50R-1020-VM PDF
Type Description
Series:PTR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:50 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):25mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.250" L x 0.700" W (31.75mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max):1.130" (28.70mm)