70F916AI-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 9.1UH 288MA 1.44OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
70F916AI-RC PDF
Type Description
Series:70F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:9.1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):288 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.44Ohm Max
Q @ Freq:41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:21MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.160" Dia x 0.250" L (4.06mm x 6.35mm)