PM3316S-1R5M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 4.5A 22 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM3316S-1R5M PDF
Type Description
Series:PM3316S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.5 A
Current - Saturation (Isat):5.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):22mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):0.201" (5.10mm)