PM0805H-470NJ
Description
FIXED IND 470NH 300MA 1.2OHM SMD
DataSheet
PM0805H-470NJ PDF
Type Description
Series:PM0805H
Material - Core:Ceramic
Inductance:470 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:16 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:430MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)