PTHF75R-180SM
Description
FIXED IND 75UH 990MA 260 MOHM
DataSheet
PTHF75R-180SM PDF
Type Description
Series:PTHFR-SM
Inductance:75 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):990 mA
Current - Saturation (Isat):300mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):260mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.340" L x 0.340" W (8.64mm x 8.64mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)