IMS02ST560K
Description
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM TH
DataSheet
IMS02ST560K PDF
Type Description
Series:IMS-2
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:56 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):64 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11Ohm Max
Q @ Freq:44 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:15MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)