PM0603H-1N5
Description
FIXED IND 1.5NH 300MA 100MOHM SM
DataSheet
PM0603H-1N5 PDF
Type Description
Series:PM0603H
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.5 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Size / Dimension:0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)