IMS02WWDBH6R8K40
Description
FIXED IND 6.8UH 485MA 1.4 OHM TH
DataSheet
IMS02WWDBH6R8K40 PDF
Type Description
Series:IMS-2WWD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):485 mA
Current - Saturation (Isat):485mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.4Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:54MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.133" Dia x 0.335" L (3.38mm x 8.51mm)