1008HC-472EKFS
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 900 MOHM
DataSheet
1008HC-472EKFS PDF
Type Description
Series:1008HC
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):900mOhm
Q @ Freq:22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)