IM02SH331K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM02SH331K PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):45 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):28Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:7MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)