IMS5SWDBH101K65
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 325MA 3.12 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMS5SWDBH101K65 PDF
Type Description
Series:IMS-5SWD-65
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):325 mA
Current - Saturation (Isat):120mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.12Ohm Max
Q @ Freq:52 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:10MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)