IMC0402ER1N8S
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8NH 400MA 80 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC0402ER1N8S PDF
Type Description
Series:IMC-0402
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.8 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):80mOhm Max
Q @ Freq:21 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)